PA Akciğer Grafi
Sağlık Bakanlığının 54567092 sayılı 29.04.2016 tarihli “Gezici İSG Hizmetleri” konulu genelgesiyle belirlenmiş şartlara uygun olarak, araç içerisinde sadece AKCİĞER GRAFİ çekilebilir. Bu şartlar uygun TAEK(Türkiye Atom Enerjisi Kurumu) belgesi olan ve ruhsatlandırılmış araçlarla grafi çekimi yapılabilir.
Gezici İSG aracımızda 2016 model Skanray Tekkollu röntgen cihazı ve. Mars 1417 V Full dijital (DR)kablosuz flatt panel dedektörlü röntgen cihazı mevcuttur.
DR sistemi yaklaşık beş saniyede filmin çekiminin tamamlanması, hem de doğrudan dijital sisteme atılması ve kaset kullanılmaması açısından CR sistemine üstünlüğü vardır.
Ezgi OSGB kendi kadrosundaki radyolog ve Pnömkonyoz okuyucusu tecrübeli hekimlerle hizmet vermektedir. Gezici İSG aracında teknisyen tarafından çekilen Grafiler, kurumumuzda radyolog tarafından değerlendirilmektedir.
Pnömokonyoz okunması istenirse A ve B pnömokonyoz okuyucuları tarafından 21. İnç Tıbbi monitörde değerlendirilmekte ve DICOM olarak CD veya DVD de sonuçlar verilmektedir.
Patolojik filmler basılmakta ve hastanın ileri tetkik için filmi kendisine iletilmek üzere kuruma gönderilmektedir.
PA GRAFİ, işyerlerinde yapılması gerekli en önemli tetkiktir. Hem tozlu ortamda çalışanlarda, pnökonyoz açısından hem de bütün işyerlerinde sağlık taraması için gereklidir.
Bulaşıcı Akciğer Hastalıkları, Akciğer Maligniteleri ve Mesleki Akciğer Hastalıklarının tespitinde çok önemli bir tetkiktir.